Rekordowa liczba wniosków o zasiłek!

11 czerwiec 2014

Kolejny gwałtowny wzrost roszczeń socjalnych w Holandii mimo ożywienia gospodarczego stał się faktem. Niestety, wśród holenderskich zasiłkowiczów rośnie liczba młodych ludzi.

Mimo widocznych oznak ożywienia gospodarczego w Holandii, ciągle wzrasta liczba wniosków o zasiłek socjalny. Zgodnie z danymi rządu, tylko od stycznia do marca w 2014 roku w Holandii, złożono o 13 tysięcy zasiłków więcej niż w zeszłych kwartałach. Obecnie na zasiłku żyje ponad 426 tysięcy obywateli Królestwa Holandii i jest to najwyższy wynik od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Wśród zasiłkowiczów niepokojący jest wzrost liczby młodych ludzi, w wyniki rosnącej popularności krótkoterminowych umów o pracę. Dla holenderskich przedsiębiorców umowy te są bardzo korzystne, mają elastyczną siłę roboczą, szczególnie w okresie niepewnej koniunktury. To nie ma nic wspólnego z kosztami, ale wszystko związane z planowaniem. Pracodawcy dają szansę młodym pracownikom, ale osoby z małym doświadczeniem z reguły są pierwsze w kolejce do zwolnienia.

Kryzys gospodarczy sprawił, że holenderscy pracodawcy, podobnie jak prowadzący firmy w wielu krajach Unii Europejskiej, wymagają od pracowników elastyczności – zarówno w zakresie wykonywanych obowiązków, jak i dyspozycyjności oraz płacy. Tym samym mit, że dobre wykształcenie oznacza w przyszłości opłacalną i stabilną pracę, przestał obowiązywać. Dziś w pracy poszukuje się osób pracujących więcej niż standardowe 8 godzin, którzy bardzo dobrze wykonują swoje obowiązki, często zarabiając mniej niż przeciętne wynagrodzenie. Wśród tych osób, bardziej chętni do pracy są imigranci, niż rodowici Holendrzy, w tym zwłaszcza nasi rodacy. Być może właśnie dlatego, wzrasta liczba Holendrów korzystających ze świadczeń socjalnych. To pewny znak, że sytuacja gospodarcza faktycznie się nie poprawia, a jedynie minimalne stawki płacy ratują nieco zyski przedsiębiorstw.


zwrotpodatkow.pl | zwrot podatku Anglia | zwrot podatku Niemcy | zwrot podatku Norwegia | zasiłek rodzinny Kindergeld | zasiłek rodzinny Norwegia