Holenderski dodatek na dziecko – wszystko o TOG

18 czerwiec 2014

Tegemoetkoming ouders van thuiswonende gehandicapte kinderen  to świadczenie, jakie można uzyskać jako wsparcie finansowe na dziecko niepełnosprawne lub przewlekle chore. W jaki sposób można się o nie starać?

Mieszkając i pracując w Holandii mamy możliwość dostępu do tamtejszych świadczeń socjalnych. Korzystają z nich także nasi rodacy, emigrujący do Królestwa Niderlandów. Wiele z nich związana jest z sytuacją materialną podatnika, jak również z posiadaniem dzieci. Wśród świadczeń dla rodziców, posiadających dziecko lub dzieci w Holandii, obowiązuje Tegemoetkoming ouders van thuiswonende gehandicapte, czyli TOG.


Holenderski dodatek TOG na dziecko przewlekle chore lub niepełnosprawne
Państwo holenderskie oferuje pomoc finansową rodzicom, których dzieci cierpią na przewlekłe choroby lub niepełnosprawność w postaci zasiłku TOG, Leczenie oraz stała opieka dziecka wiąże się z wysokimi kosztami, stąd warto postarać się o uzyskanie tego zasiłku, wiąże się z wysokimi kosztami, stąd warto postarać się o uzyskanie tego zasiłku, przeznaczonego na dziecko przewlekle chore lub niepełnosprawne.


O to świadczenie mogą starać się opiekunowie lub rodzice dziecka mieszkający w Holandii. Jest ono przyznawane dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Dodatek w postaci zasiłku TOG jest wolny od podatku i wynosi ok. 215 euro miesięcznie, przy czym wypłacany jest kwartalnie, wraz z zasiłkiem rodzinnym, tj. w styczniu, kwietniu, lipcu oraz październiku każdego roku. Przysługuje on od kwartału, od którego rozpoczyna się okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dziecka (AWBZ) lub zaświadczenia ZG o obniżonej sprawności sensorycznej).

Jak starać się o dodatek TOG?
O to świadczenie, podobnie jak inne związane z ubezpieczeniami społecznymi można starać się poprzez złożenie wniosku przez internet lub bezpośrednio w holenderskich oddziałach SVB, czyli Sociale Verzekeringsbank.zwrotpodatkow.pl | zwrot podatku Anglia | zwrot podatku Niemcy | zwrot podatku Norwegia | zasiłek rodzinny Kindergeld | zasiłek rodzinny Norwegia