Jest szansa na łatwiejszy system zasiłków w Holandii

16 lipiec 2014

Polonia mieszkająca w Holandii oraz w UK to przykład tych Polaków, którzy odnaleźli się w nowym środowisku. To zawsze wyciągnięte ręce do pomocy naszym rodakom od tych, którzy już zagranicę znają jak własną kieszeń, chętni do wsparcia podobnie obawiających się przyszłości Polaków - o podobnych marzeniach i aspiracjach. Takie miejsca żyją własnym życiem i pozwalają odnaleźć się w obcym kraju.

Być może również dlatego Polacy w Holandii tak świetnie zorientowani są w tamtejszych zasiłkach i pomocy socjalnej. Jedni drugim starają się wyjaśnić mało przejrzyste reguły wskazujące na to jak uzyskać dane świadczenie. Polonia chętnie sięga po zasiłki w kraju tulipanów. Nic w tym dziwnego - dzięki europejskim przepisom ma do nich takie samo prawo, jak sami Holendrzy.

Jak wygląda obecny system zasiłków w Holandii?
Aktualnie obowiązujący system pomocy socjalnej w kraju tulipanów jest skierowany dla osób zameldowanych w Holandii, o najniższych dochodach oraz posiadających dzieci. Jednak aż jedenaście różnych zasiłków, do którego prawa mają osoby spełniające ustalone warunki komplikuje cały system i sprawia, że występują znaczne nierówności między świadczeniobiorcami pomocy państwowych. Właśnie dlatego holenderski rząd podjął decyzję o uproszczeniu systemu pomocy socjalnej w swoim kraju.

Holenderski senat przyjął ustawę, w której znajduje się propozycja przekształcenia 11 różnych zasiłków w zaledwie 4. Dzięki redukcji świadczeń na dzieci, rząd ma zaoszczędzić nawet 500 milionów euro rocznie. Uproszczony system ma ograniczyć wydatki na programy przeznaczone dla rodzin z dziećmi, ale w taki sposób, aby nie trafiały one do osób, które nie spełniają warunków do ich otrzymania.

Nowy system zasiłków w Holandii zacznie obowiązywać od 2015 roku.zwrotpodatkow.pl | zwrot podatku Anglia | zwrot podatku Niemcy | zwrot podatku Norwegia | zasiłek rodzinny Kindergeld | zasiłek rodzinny Norwegia