Czym jest Aangiftebrief i jaki ma wpływ na zeznanie podatkowe?

22 lipiec 2014

Otrzymałaś/eś list z holenderskiego urzędu podatkowego o tej tajemniczo brzmiącej nazwie? „Aangiftebrief” to nic innego jak wezwanie do rozliczenia ze skarbówką w Holandii.

 

Aangiftebrief Inkomstenbelasting to wezwanie do złożenia zeznania podatkowego przed holenderskim fiskusem. Jeżeli otrzymasz takie pismo na swój holenderski adres zameldowania, koniecznie musisz złożyć rozliczenie podatkowe za dany rok.

Dlaczego wysłali mi Aangiftebrief?
Zdarza się, że wezwanie do rozliczenia otrzymują osoby, które nie osiągnęły w danym roku podatkowym dochodów, ani nie pracowali w danym roku w Holandii. Niemniej jednak brak odpowiedzi na wezwanie z urzędu jest najgorszą z możliwych opcji, ponieważ możemy narazić się na grzywnę. Ta z kolei może wynieść nawet 1000 euro za niedopełnienie obowiązku podatkowego. Właśnie dlatego nie polecamy lekceważyć korespondencji z fiskusa. Warto więc nawet w takiej sytuacji złożyć zeznanie w wyznaczonym przez urząd terminie i wpisać w nim dochody wynoszące „0”.

Kto ma obowiązek rozliczenia się z urzędem podatkowym w Holandii?
Obowiązek złożenia zeznania mają osoby posiadające status rezydenta. Jednak także nierezydenci przebywający czasowo w Holandii, muszą się rozliczyć w następujących sytuacjach:

  • otrzymali z urzędu list będący wezwaniem do rozliczenia (zatytułowany „Aangiftebrief”);
  • otrzymali z urzędu formę C (czyli papierową książkę w dużej niebieskiej kopercie);
  • nie otrzymali żadnego z powyżej wymienionych dokumentów, ale uzyskali dochód w Holandii, od którego mają obowiązek zapłacić w urzędzie ponad 45 euro podatku.
Mimo wszystko, nawet jeżeli nie spełnia się powyższych warunków, często Polakom opłaca się złożyć zeznanie podatkowe, wnioskując o zwrot podatku z Holandii wynikający z podwójnego opodatkowania.
Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Zwrot podatku z Holandii – procedura
http://www.zwrotpodatkuholandia.pl/procedura-zwrotu-podatku-z-holadnii.html


zwrotpodatkow.pl | zwrot podatku Anglia | zwrot podatku Niemcy | zwrot podatku Norwegia | zasiłek rodzinny Kindergeld | zasiłek rodzinny Norwegia