Jakie dane osobowe zbierają o nas holenderskie urzędy? – cz.1

13 sierpień 2014

Ewidencja Danych Osobowych jest istotna w każdym państwie. Przebywając za granicą powinniśmy znać podstawowe zasady, jakimi kierują się urzędy, zbierając nasze dane osobowe. Jak to jest pod tym względem w Holandii?

Ewidencja Danych Osobowych (GBA) w Holandii
Instytucje poszczególnych państw mają na celu m.in. zarządzanie prawidłowymi danymi swoich obywateli. Każda osoba mieszkająca w Królestwie Niderlandów ma obowiązek zgłosić w urzędzie miasta lub gminy narodziny lub zgon w swojej rodzinie, jak również przeprowadzkę z aktualnego miejsca zamieszkania. Dzięki zbieraniu prawidłowych danych osobowych przez holenderskie urzędy, instytucje te mogą dokonywać ewidencji mieszkającej w kraju tulipanów ludności. Dane te z kolei wykorzystują do weryfikacji danych osób przy wydawaniu paszportów, dowodów osobistych czy też holenderskiego prawa jazdy. Ponadto, prawidłowo zaewidencjonowane dane osobowe są niezbędne do możliwości skorzystania z prawa wyborczego w Holandii, jak również ze świadczeń socjalnych, emerytur czy funduszy. Oczywiście będą one także niezbędne do weryfikacji obowiązków podatkowych, np. przez holenderski urząd skarbowy (Belastingdienst).

Jakie dane osobowe są zbierane przez holenderskich urzędników?
Dane osobowe w Holandii gromadzone są za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Danych Osobowych (GBA). Zawierają one spis wszystkich osób, które aktualnie mieszkają na terenie Królestwa Niderlandów, ale również tych, które kiedyś tutaj były zameldowane.

Czy holenderski urząd ma moje dane osobowe?
Niektóre dane osobowe, urzędy w Holandii uzyskują osobiście. Przebywając w Holandii i będąc tam zameldowanymi, mamy obowiązek zgłaszać na przykład przeprowadzkę, zawarcie związku małżeńskiego za granicą, narodziny dziecka, czy też zgon członka rodziny. Jeżeli małżeństwo zostało zawarte w Holandii, pracownik urzędu stanu cywilnego sam zaktualizuje nasze dane, zgłaszając je do ewidencji danych osobowych.
Więcej na temat zarządzania danymi osobowymi w Holandii można przeczytać w dalszej części artykułu: Jakie dane osobowe zbierają o nas holenderskie urzędy? – cz.2


zwrotpodatkow.pl | zwrot podatku Anglia | zwrot podatku Niemcy | zwrot podatku Norwegia | zasiłek rodzinny Kindergeld | zasiłek rodzinny Norwegia